Teksti suurus:
A A A

Võidupüha tähistatakse üle Eesti

16.06.2020
Kaitseliit tähistab võidupüha lippude heiskamise ja võidutule jagamisega jaanilõkete süütamiseks üle Eesti. Võidupüha üritused saavad alguse 23. juuni hommikul kell 7, kui naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased heiskavad Eesti lipu igas maakonnakeskuses. Pärnus heisatakse lipp Iseseisvuse väljakul.
Sellel aastal tähistab Kaitseliidu noorteorganisatsioon Noored Kotkad oma 90. sünnipäeva, just sellepärast on tuletoojateks valitud iga maakonna parim noorkotkas ning kotkajuht. Pärnumaale toovad tule Raiko Taave Tammjärv ja Alar Tamm.
 
Kell 11 ühendatakse Kadriorus presidendi lossi ees muinastuli ja mäletustuli võidutuleks ning seejärel saadab president võidutuled igasse maakonda.
 
Pärnu Iseseisvuse väljakule jõuab võidutuli kell 14.30. Pärnumaa maleva pealik kolonelleitnant Rasmus Lippur ühes Pärnu linnapea Romek Kosenkraniusega saadab tule edasi Pärnumaal asetsevate Vabadussõja mälestusmärkide jalameile, kust iga soovija võib võtta tuld oma jaanilõkke süütamiseks. Tuli jõuab Pärnumaal paiknevate mälestusmärkideni hiljemalt kell 16.
 
Koroonaohu tõttu on võidupüha üritused avatud vaid asjaosalistele. Küll aga on kõik huvilised oodatud ERR-i portaali kaudu osa saama muinastule süütamisest, võidutule medalite üleandmisest ning võidutule saatmisest maakondadesse. Lisaks võib igaüks minna ja võtta võidutuld oma jaanilõkke süütamiseks lähima Vabadussõja ausamba jalamilt.
 
Vabadussõja mälestusmärgid Pärnumaal:
Audru Vabadussõja mälestussammas – Audru, Pärnu linn
Konstantin Pätsi mälestussammas – Tahkuranna, Häädemeeste vald
Lihula Vabadussõja mälestussammas – Lihula, Lääneranna vald
Mihkli Vabadussõja mälestussammas – Mihkli, Lääneranna vald
Pärnu Vabadussõja mälestussammas – Alevi kalmistu, Pärnu linn
Pärnu-Jaagupi Vabadussõja mälestussammas – Pärnu-Jaagupi, Põhja-Pärnumaa vald
Saarde Vabadussõja mälestussammas – Kilingi-Nõmme, Saarde vald
Tori Vabadussõja mälestussammas – Tori, Tori vald
Voltveti lahingu mälestussammas ehk Punapargi lahingu mälestussammas – Voltveti, Saarde vald
Vändra Vabadussõja mälestussammas – Vändra, Põhja-Pärnumaa vald

Võidupühaga tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919 ja see on ka "eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev, meenutamaks Lembitu päevil alanud lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest." (Eesti Vabariigi valitsuse otsusest 1934).


Foto: Mailiis Ollino