Teksti suurus:
A A A

Võidupüha Pärnu Iseseisvuse väljakul

16.06.2021
Pärnus tähistatakse võidupüha 23. juunil Iseseisvuse väljakul. Kell 14 algaval tseremoonial antakse Kaitseliidu Pärnumaa maleva Pärnu malevkonna, Korbe malevkonna ning Soontagana malevkonna juhtimine üle uutele pealikele ja jagatakse Paidest Pärnusse saabuvat võidutuld. Pärnumaa maleva pealik kolonelleitnant Tõnu Miil annab võidutule edasi Pärnu linnapea Romek Kosenkraniusele ja üheskoos saadetakse tuli teele üle maakonna.
Kõigil soovijail on võimalik pidulikust rivistusest osa saada ja võtta endaga kaasa killuke võidutuld koduse jaanilõkke süütamiseks. Tule saamiseks võta ühes küünal või tormilatern.

Kaitseliidu korraldatav võidupüha paraad toimub tänavu 23. juunil kell 11 Paides. Rivis on ligi 800 kaitseliitlast, naiskodukaitsjat, noorkotkast ja kodutütart koos liitlasvägede esindajatega. Lisaks teevad ülelennu NATO Balti õhuturbemissiooni hävitajad ja teised liitlaste lennuvahendid.

Tänavu viivad presidendi käest saadud võidutule kõigisse maakondadesse kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad, kes on üheealised taastatud Eesti Vabariigiga. See on Kaitseliidu panus tähistamaks 30 aasta möödumist iseseisvuse taastamisest.

Võidupühaga tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919 ja see on ka "eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäev, meenutamaks Lembitu päevil alanud lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest." (Eesti Vabariigi valitsuse otsusest 1934).