Teksti suurus:
A A A

Süütame taas Jüriöö tule

21.04.2022
Juba tuleval nädalavahetusel tähistame taas Jüriöö ülestõusu, seda talurahva ülestõusu, mis oli Eestis aastatel 1343–1345. See oli eestlaste katse olukorras, kus päevakorrale oli tõusnud Taanile kuulunud Põhja-Eesti võõrandamine, kukutada sakslaste ja taanlaste võim.
See ülestõus algas ööl vastu 23. aprilli Harjus, kus juba omavolitsesid peamiselt Taani kuninga sakslastest vasallid. Ülestõusnud talupojad (Liivimaa noorema riimkroonika andmeil ligikaudu 10 000 meest) vallutasid Padise kloostri, põletasid mõisaid ja kirikuid ning hakkasid piirama Tallinna.

Jüriöö ülestõus küll suruti maha aga märk Eestlusest jäi kestma. Seda sündmust hakati pidama laiemalt eestlaste vabadusvõitluse üheks keskseks sündmuseks. Ülestõusu aastapäevi tähistati Eesti Vabariigis suurelt 1920. ja 1930. aastatel ning ka riigi taassünni järgselt. Nõnda tähistame meie aastapäeva ka nüüd!

Sel aastal viiakse vabaduse tuli Paidest mootorratastel üle kogu maa 22. aprillil. Kell 21 süttib märgutuli Paide ordulinnuse tornis ning läidetakse lõkked Eesti eri paigus. Pärnu Munamäel süütavad lõkke Kaitseliidu Pärnu malevkonna vabatahtlikud samuti kell 21. Ühtlasi jagatakse sel ööl väärikatele Pärnu malevkonna liikmetele käiseembleemid.