Teksti suurus:
A A A

Sookolli võitis Pärnumaa maleva võistkond

29.10.2023
Sel nädalavahetusel Pärnumaal toimunud militaarvõistlusel Sookoll sai parima tulemuse Kaitseliidu Pärnumaa maleva staabikompanii võistkond Kratt. Krati järel saavutas teise koha külalisvõistkond Leedust, kuhu kuulusid vabatahtlikud võitlejad sealsest 506. jalaväekompaniist. Tihedas rebimises tuli kolmandaks Eesti Õhuväe meeskond. 
Sookoll on iga-aastane Pärnumaa maleva sõjalis-sportlik võistlus. Sookollil osalevad jaosuurused ehk üheksast liikmest koosnevad võistkonnad. Võistluse eesmärk on tõsta ühtlustada jagude väljaõppe taset ja anda neile tagasiside teadmiste, oskuste ja võimekuse kohta. Ülesannete täitmiseks tuleb panna proovile jaoliikmete oskused ja kogemused, aga olulise osa annab koostööoskus. 

Enamus võitjameeskonnas osalenuist kuulubki juba pikemat aega samasse üksusesse ning on harjunud koos töötama. See tõi võistlusel ka edu. Krati liikmete sõnul olid ülesanded hästi valitud ja hea tulemuse jaoks pidi terve tiim panustama.

Sookolli eripära on see, et võistkonnad liiguvad punktide vahel motoriseeritult. See annab ülesannete lahendamise oskusele suurema kaalu füüsilise võimekuse ees. Võistlejate hinnangul on siiski ka heal kehalisel vormil tulemuse saavutamisel oluline roll. Ülesannetes tuli ette palju olukordi, kus kasutada taktikalist liikumist ja teisigi pingutust nõudvaid elemente.

Kokku osales tänavusel Sookollil üheksa meeskonda, nende hulgas ka välisvõistlejad Lätist ja Leedust. Võrreldes mullusega oli osalejaid seekord palju rohkem. Võistluse üks eestvedajaist, leitnant Kajar Soosaar oli korraldaja rollis kolmandat aastat ning tema hinnangul oli seekord huvi suurem just võistluse formaadi muutuse tõttu. Eelmisel aastal katsetati esimest korda autodel liikumist, osalejate tagasiside oli hea ning seekord jõudis starti ligi sada võistlejat. 

Kui võistluse piirkond ja mõned asukohadki on aastast-aastasse samad, siis ülesannete sisu muutub. Seekord olid ülesanded näiteks takistusrada, pantvangi vabastamine, vastase tehnika ja eraldusmärkide tundmine, tehniline ülesanne veokitega, keemiarünnaku alla jäämine, laskmine, luure, rünnak ning mitu lahingmeditsiini oskusi vajavat ülesannet, mis olid põimitud muude ülesannetega. Ka sama valdkonna ülesanded on aastati erinevad. Osalejate sõnul oli reede õhtust pühapäeva lõunani kestnud võistlus põnev ja pingerohke, kus sai end tõsiselt proovile panna. Võistlus tõi esile meeskondade ja nende liikmete tugevused ja nõrkused.

Peakorraldaja leitnant Soosaar hindab kõrgelt kõigi vabatahtlike ja tegevväelaste panust, kes leidsid võimaluse tulla võistlema. Tema eriline tänu kuulub aga neile, kes olid abiks suure võistluse plaanimisel ja korraldamisel. Võistlusel mehitati 18 punkti, kus sadakond vabatahtlikku panid oma vabadel päevadel õla alla kohtunike, suunajate, rollimängijate, toitlustajate ja muude abilistena. Samuti tänab Kaitseliidu Pärnumaa malev kohalikke elanikke, asutusi ja omavalitsusi, kes andsid loa oma kinnistuid võistluseks kasutada.

Pilt: Asso Puidet

Sookolli pildigalerii
Võistluse tulemused