Teksti suurus:
A A A

Sookoll Tõstamaa metsades

03.10.2016
Nädalavahetusel oli mets siblimist täis. Kes linnast välja sõitis, võis suure tõenäosusega oma teel kohata mõnda oranžis vestis jahimeest. Tõstamaa vallas oli lisaks jahimeeste džiipidele ringi sõitmas ka mustade numbrimärkidega Kaitseliidu sõidukid, mis andsid märku Kastna-Jäärumetsa vahelisel alal toimuvast võistlusest Sookoll 2016.
Sookoll on Pärnumaa maleva poolt korraldatav jao õppus, kus kokku harjutanud jalaväejagu saab ennast proovile panna ja võrdluses teiste võistkondadega välja selgitada parima. Jao moodustab 9-liikmeline meeskond, kus lisaks jaoülemale on erinevate erialade spetsialistid: TT-granaadiheitur, kuulipildur, sidemees, sanitar ja teised.

Seekordsest Sookollist võttis osa 4 meeskonda – kaks Kaitseliidu Pärnumaa malevast, tegevväelastest koosnev Scoutspataljoni võistkond ja Läti vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni Zemessardze esindus.

Reede õhtust kuni pühapäeva lõunani tuli läbida võistkondadel erinevaid kontrollpunkte. Läbitud teekonna pikkus sõltus jao valitud marsruudist, aga jäi korraldajate hinnangul 70 kilomeetri kanti. Kuna alal tegutses vastutegevus, pidi marsruuti hoolikalt valima ja parim lahendus selleks oli kasutada metsa oma liikumise varjamiseks.

Kontrollpunktides said meeskonnad päid ja konte murda mitmete ülesannete lahendamisega. Võistlus algas reede õhtul Kikepera harjutusväljal pimedas laskmisega, kus laskeharjutused tuli sooritada valgusraketi valguses, ning pühapäeva hommik lõppes täisvarustuses 4 kilomeetrise lõpujooksuga. Sinna vahele jäid pioneeri, meditsiini, side ning mitmed teised jao ülesanded.

Scoutspataljoni meeskonna esindaja nooremleitnant Tuul`e sõnul oli jao esmane tagasiside positiivne ja mehed jäid võistlusega rahule. Huvitavamate kontrollpunktidena nimetas ta laskmise ja öise luureülesande. Alati on osalejatele meeldinud ka paintball`i klubi NastyDog poolt korraldatav värvikuuli lahing.

Võit jäi kindlalt Pärnumaale ja parimaks osutus Pärnumaa maleva Vändra jagu. Neile järgnes 2. koha saavutanud Scoutspataljon ja 3. koha välja võidelnud Läti Zemessardze võistkond. Eraldi said ära märgitud Läti ja Scoutspataloni jaoülemad, kes paistsid silma hea ja kindla juhtimise poolest.

„Tänan osalejaid ning soovitan malevlastel tulla ka järgmisel aastal Sookollile oma võimeid proovile panema. Neile, kes veel Kaitseliitu ei kuulu soovitan meiega liituda, osaleda aasta jooksul õppustel ja järgmisel Sookollil näeme!“ sõnas Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik kolonelleitnant Tõnu Miil.

Vaata Sookoll 2016 pildialbumit maleva Facebook`i lehel.