Teksti suurus:
A A A

Pärnumaa maleva staap on uues kodus olnud juba kaks kuud

04.11.2021
Pärnumaa maleva vabatahtliku kaitseliitlase Andres Annasti küsimustele vastab malevapealik kolonelleitnant Tõnu Miil.
Millal malev Eametsa kolis ja mis läks paremaks?
 
Siin oleme nüüd olnud 2 kuud, sisse kolisime 1. septembril. Toetuse väejuhatusega on olnud väga hea koostöö, kokkulepitust peeti kinni ning kõik mis lubati, on meil olemas.  
Võib ju öelda, et me pole enam elu keskel Pärnu linnas. Tegelikult on Pärnumaa maleva uus kodu ideaalses asukohas. Esiteks on siinsel 11 hektaril juba ruumi rohkem. Vabatahtliku jaoks läks Kaitseliidu Pärnumaa maleva elukorraldus selgemaks, sest meie varustuse ladu juba oli siin. Nüüd on siin ka staap! Harjumist vajab meie uus staabihoone. Maja on avatud, kuid nõuded siin liikumiseks keerulisemad. Kuid seda ei tasu peljata, kel vaja ja asja malevasse, tulgu aga kohale. Asukoht on hea. Ruumi on nii sõjaväeliste kui vabatahtlike tegevuste korraldamiseks. Muidugi ei saa öelda, et ruumi üle oleks - kogu kompleks on tegevustega täidetud.
 
Kas olemasolev isikkoosseis katab suurema vastutuse ja ala ära?
 
Inimesi võiks alati rohkem olla, kuid kõik Kaitseliidu funktsioonid on täidetud. Kinnisvara haldus on Kaitseliidus tsentraalselt lahendatud ning kompleksi haldamine lepingutega kaetud.  Maleva laod olid juba eelnevalt siin ning et Tallinna maantee ruumidest ka välja kolisime, siis nii ongi kogu meie tegevus nüüdseks koondunud Eametsa.
Tõsiasi on, et kinnistuid, mida malev ei vaja oma igapäevaste ülesannete täitmiseks, on kavas võõrandada või siis võimaluse korral vahetada malevale vajalikuma kinnisvara vastu.
 
On uuest asukohast juba kasu olnud, läks väljaõppe korraldamine lihtsamaks?
 
Uuest asukohast ning siinsetest võimalustest on kasu olnud. Äsja lõppenud jaopatrullvõistlus Sookoll algas ja lõppes Eametsas. Laost varustuse väljastamine ja tagastamine, võistlejate ettevalmistus ning võistlusjärgne korrastamine toimus kõik ühes kohas. Nii pole me enne saanud teha.
Lähenev Orkaan XV annab tõestust uuest olukorrast - kui eelnenud kordadel on staap olnud Pärnus Pikal tänaval ning ettevalmistus ja formeerumine mujal, siis nüüd on kõik siin Eametsas.
Malevale antud taristu annab meile palju võimalusi korraldada siinsamas erinevat väljaõpet. Eametsas toimunud kursustel on kasutatud sõidukeid ja rasketehnikat. Saame seda kõike nüüd teha malevale kuuluval maal. Naiskodukaitse, noorkotkad ja kodutütred on samuti oodatud oma tegevustega Eametsa kompleksi.
Detsembris on lõppemas projekteerimine, mille tulemusena peab siia valmima vabatahtlike hoone, varustuse ladu, autoremonditöökoda ning siselasketiir. Tuleb küll tunnistada, et lasketiiru rahastus selge pole ning sellega tegeletakse.
Vabatahtlike hoonesse kavandatakse kõik elementaarne - nii majutus kui köök aga samas ka ruumid maleva orkestrile!
 
Uus olukord pärast toetuse väejuhatuse lahkumist, piirkonna sõjaliskaitse ainumas tugisammas oleme meie -  Pärnumaa malev.
 
Jah, Lääne-Eestis praegu Kaitseväe suurt üksust pole. Samas küsimuses on Kaitseväe juhataja selgelt väljendanud, et kui meie piirkonnas on vaja osutada kaitseväelist abi, siis abi antakse läbi Kaitseliidu. Kinnitan, et vahendid on olemas ning vajadusel saab Pärnumaa malev ülesannetega hakkama.
 

Tekst: Andres Annast
Pilt: Karri Kaas