Teksti suurus:
A A A

Mina pean aidata saama

15.04.2020
Esmaspäev, 13. aprill. Pärnu Raba tänava lasketiiru esine parkla on autosid täis. Esmasel vaatlusel selgub, et tegemist võib olla eriolukorras lubamatu rahvakogunemisega. Kaitseliitlasena tunnen kohustust sekkuda ja juhtida kaasmaalaste tähelepanu võimalikule seaduserikkumisele. Mõtlemata tagajärgedele ja oma turvalisusele torman uksest sisse, et asuda tegudele. Suudan massist eristada kaks politseinikku. Väga hea, politseid on juba teavitatud. Torman ametniku juurde, et teda kohe aitama hakata. Esimest korda tegutsema asumise järel on tekkinud hetk hingetõmmata ja ruumis ringi vaadata. Klassi ees seisab kaks politseinikku ja laudade taga istub mõniteist laigulises vormis meesterahvast. Kõigil kaitsemaskid ees ja kummikindad käes. Olukord tundub rahulik. Aga mis siin ikkagi sünnib?


Kaitseliitlased on võitluses koroonaviirusega kaasatud mitmetesse tegevustesse. Ühe tegevusena toetame ka politseid. Oleme abiks piiripunktides, sadamates ja vajadusel ka patrullis. Tõeliselt saab kasulik olla vaid teadliku ja koordineeritud tegevuse tulemusel. Kaitseliitlane peab teadma, kuidas koostöös politseiga sünniks meist võimalikult suur kasu. Pärnu Raba lasketiirus viiakse läbi õppepäeva, et vältida sissejuhatuses kirjeldatud viisil olukorra „lahendamist“. Politsei-instruktorid on tulnud kaitseliitlastele jagama koostöö toimimiseks vajalikke teadmisi.

Kaitseliidu Lääne maakaitseringkonna pealiku kolonelleitnant Rasmus Lippuri sõnul on koostöö võti üksteise mõistmine. „Kaitseliidu ülesanne eriolukorras on olla kogukonnale toeks. Üks võimalus selleks on koostöö Kaitseliidu ning Politsei- ja Piirivalveameti vahel. Iga koostöö saab toimida vaid teineteise mõistmisel ning mõistmiseks on vaja rääkida ühist keelt, et saada asjadest ühtemoodi aru,“ märkis Lippur.Instruktorite juhendamisel omandavad vabatahtlikud teadmised ja praktilised oskused, et vajadusel toetada politseid erinevate ülesannete lahendamisel. „Oleme Lääne prefektuuri haldusalas asuvates Kaitseliidu malevates läbi viinud koolitusi politsei toetamisega kaasnevatest õigustest ja kohustustest. Hea meel on tõdeda, et kaitseliitlased on olnud õppustel motiveeritud ja õppimisest huvitatud. Ka tagasiside on olnud positiivne ning valdavalt on leitud, et sellisest õppepäevast on kasu,“ sõnas Lääne prefektuuri vaneminstruktor Harli Hansen.Raba lasketiirust väljudes olen ma targem ja tean, kuidas kaitseliitlasena toetada politseid koroonaviiruse tõrjel.


Tekst ja fotod: Jaanus Mehikas