Teksti suurus:
A A A

Leinapargis mälestati juuniküüditamise ohvreid

14.06.2022
Tänasel leinapäeval mälestatakse kõikjal üle Eesti juuniküüditamise ohvreid. Pärnus meenutati 81 aasta taguseid sündmuseid Leinapargis toimunud tseremooniaga.
Hulga kohaletulnute seas meenutasid kunagisi sündmuseid mälestusürituse juht Isabell Maripuu represseeritute ühingust Pärnu Memento ja represseeritute esindajad. Kaitseliidu Pärnumaa malevat esindasid maleva pealik kolonelleitnant Tõnu Miil ühes Naiskodukaitse Pärnumaa ringkonna esindajate Siret Tammekännu ja Maie Pitsaliga.

Keskpäeval leinaseisakuga alanud mälestusürituse juhatas sisse Pärnu Eliisabeti kiriku praosti Tõnu Taremaa järelehüüe hukkunuile. Tseremoonial süüdati küünlad ning mälestuskivi jalamile asetati pärjad ja kimbud. Leinapargi mälestuskivi juures olid auvalves Kaitseliidu Pärnumaa maleva võitlejad ning leinavalves Pärnumaa gaidid ja skaudid Eesti Lipu Seltsi leinalippudega. Päevakohaste etteastetega esinesid Pärnu Koidula gümnaasiumi õpilased, Pärnu kunstide kooli solist Carola Kaaver ning pillirühm Karmoškasemud.


14. juunil 81 aastat tagasi muutus paljude Eesti elanike elu tundmatuseni. Neil tuli jätta oma kodud ja senine elu ning astuda vastu hirmutavale teadmatusele. Esimene Nõukogude Liidu okupatsioonivõimude poolt korraldatud küüditamislaine viis endaga kaasa paljud aktiivsed ja isamaalised inimesed, kes olid eelneva 20 aasta jooksul andnud oma panuse parema Eesti loomisele. Okupatsioonivõim pidas neid liialt ohtlikeks. Hinnanguliselt 10 000 inimest kisti oma kodu ja juurte küljest lahti. Enamik neist ei jõudnud enam kunagi koju.