Teksti suurus:
A A A

Laupäeval peatub Pärnus NATO soomustatud löögirusikas

19.03.2015
Kotkalend 2014
Autor: Liina Laurikainen
Laupäeval peatub Pärnus Saksamaale suunduv NATO soomustatud löögirusikas, mille tuumiku moodustavad soomustransportöörid Stryker ja neid saatvad lahingu- ja toetusmasinad.

Oktoobris Tapale jõudnud ja nüüd rotatsiooni korras Saksamaale suunduva USAs Texase osariigis paikneva 8. ratsaväerügemendi soomuskolonn üksnes ei läbi Pärnut, vaid osa sellest, 14 masinat, rivistatakse südapäeval teatriesisele väljakule kõigile huvilistele uudistada. Kaks soomukit aga liigub otse Pärnu lasteküla juurde, et sealsete laste päev militaarsete lõbusõitudega meeldejäävaks muuta.

Võimas liitlane
Liitlasvägede soomukite kõrval näeb teatri ees platsil meie oma, Kaitseliidu Pärnumaa maleva varustust: meditsiini-, side- ja luure- ning transpordimasinaid, samuti on üles seatud telgid supikatelde ja jalaväevarustusega.

“Eesmärk on tutvustada nii Kaitseliitu kui näidata Ameerika tehnikat, et oleks näha, kes oleme meie ja kes meid toetavad,” rääkis kaitseväega koostöös ettevõtmist koordineeriva Kaitseliidu Pärnumaa maleva noorteinstruktor lipnik Kaido Lüll.

Oleme ju täpselt niisama tugevad, kui tugevad on meie liitlased. Neilsamadel, üle 16 tonni kaaluvatel Strykeritel jagub nii löögijõudu kui soomust. Viimasena mainitut 14,5 millimeetri jagu. Relvastusest on soomukil 12,7millimeetrine raskekuulipilduja, millele lisavad tulejõudu 40millimeetrine granaadiheitja MK19 ja 7,62millimeetrine kuulipilduja MK240.

“Kolonn siseneb Pärnusse üle Papiniidu silla ja liigub mööda Riia maanteed. Seda saadab sõjaväepolitsei,” rääkis Lüll, kelle andmetel märkimisväärseid liikluskorralduse muutusi sõjamasinate Pärnusse jõudmisega ei kaasne. “Nad panevad küll korraks, kolonni möödumise ajaks liikluse kinni ja teatriesine parkla on reserveeritud reede õhtust saadik,” täpsustas ta.

Selge sõnum
Ehkki ajalooliselt ei ole haruldane, et USA armee kohaloluga käib kaasas meelelahutus nagu kontserdid ja muu moraali tõstev etlemine, siis sedakorda Lülli andmete järgi taidlusprogrammi kinnitatud pole. “Praeguse seisuga on nii, et kui maleva enda orkester on kohal ja vaba, tuleb ta sinna ja teeb törtsu muusikat,” avaldas lipnik õrna lootust, et marsihelisid siiski kostab. Samuti on oodatavalt kohal kaitseminister Sven Mikser ja USA suursaadik Jeffrey D. Levine.

Ööseks Pärnu lähedale jääv pea 40 masina ja üle 100 USA sõduriga üksus hakkab edasi Riia poole liikuma pühapäeva hommikul. Kokku läbib kolonn 1800 kilomeetrit maanteid ja kuus Euroopa riiki. Eesmärgiga saata selge sõnum, et hämaratel aegadel seisavad liitlased kindlalt meie kõrval ja vaenlase vastu.

Asso Puidet
Pärnu Postimees