Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu Pärnumaa malevas annetati esimest korda eriklassi teeneteriste

15.12.2022
​Kaitseliidu eriklassi teeneterist ja Kaitseliidu mõõkadega eriklassi teeneterist loodi, et tunnustada praegusi ja endisi kaitseliitlasi, kes tegutsesid aktiivselt Kaitseliidu uusaegse ajalooperioodi kõige keerulisemal ja ohtlikumal ajal - selle taasasutamisperioodil.
14. detsembril toimunud pidulikul tseremoonial meenutati nüüdseks juba aastakümnete taha jäänud sündmusi. Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik kolonelleitnant Tõnu Miil tunnustas värskeid teeneteristi kavalere, kellest paljud ka praegu aktiivselt Kaitseliidu tegemistes osalevad. Kaitseliidu taasasutamisaegsete tegevuste tähtsusest rääkis maleva ajaloopealik reservmajor Mehis Born, kes oli üks teeneteristi saanud meestest.

Tunnustamise alus on aktiivne tegutsemine ajavahemikus 17. veebruarist 1990 (Kaitseliidu taasasutamise koosolek Järvakandis) kuni 3. oktoobrini 1992 (Kaitseliidu keskkogu koosolek, kus loeti Kaitseliit peaaegu täielikult taastatuks). Nende kuupäevade vahele jääb muu hulgas okupeeritud alal varjatult organisatsiooni ülesehitamine, Kaitseliidu põhikirja kinnitamine ja kodukorra kehtestamine, Kaitseliidu juriidiline loomine ning Eesti Vabariigi kaitsejõudude osaks lugemine. Sellesse perioodi jääb ka Vene Föderatsiooni relvajõudude väljaviimine Eestist.

Teeneteristil on kaks nimetust. Kaitseliidu eriklassi teeneterist annetati Kaitseliidu taasloomises ja selle riigikaitselistes tegevustes osalenud kaitseliitlastele. Kaitseliidu mõõkadega eriklassi teeneterist annetati aga sõjalise iseloomuga tegevustes osalemise eest. Kokku annetati Pärnumaal 24 teeneteristi.

Teeneterist on Kaitseliidu ülene tunnustus ja seda annetatakse ühe aasta jooksul alates 17. veebruarist 2022. Seejärel teeneteristi annetamine lõpetatakse.

KL eriklassi teeneteristi Pärnumaa kavalerid:
Arne Kaing
Endi Štšerbakov
Jüri Kask
Sulev Lonn
Tõnu Simson

KL eriklassi mõõkadega teeneteristi Pärnumaa kavalerid:
Priit Männe
Peeter Zagorski
Peeter Müürsoo
Mihkel Alpius
Mait Janson
Kalle Ojaste
Ervin Hansalu
Asso Kommer
Andres Lepiku
Mehis Born
Vahur Lettens
Urmas Abram
Riho Väli
Richard Terasmaa
Rein Kalde
Rein Jõgeva
Ragnar Kirikal
Aleksander Vilinurm
Villu Vaargas

Rohkem pilte leiate siit: GALERII