Teksti suurus:
A A A

Ka kolmas koht võidetakse

08.08.2015
Autor: Karri Kaas
Võrumaa raskel maastikul üle kolmekümnekraadises kuumas peetud rahvusvahelisel admiral Pitka luurevõistlusel saavutasid Pärnumaa maleva I võistkonna mehed Jaan Pillman, Valdo Hälvin, Janno Lamp ning Tarmo Tuuling kolmanda koha.

Pärnumaa mehed pidid selleks nelja ööpäevaga läbima jutti üle saja kaheksakümne kilomeetri, võideldes samal ajal kurnatuse, vastutegevuse ning keeruliste ilmastiku- ja loodusoludega.

Eesmärgiks ainult lõpetamine
Kuigi kõik ei kulgenud võib-olla päris plaanide kohaselt, on mehed ise saadud tulemusega väga rahul. Eriti veel kui võtta arvesse neid rajal tabanud ebaõnne, mis oleks halvimal juhul võinud isegi päädida ühe võistkonnaliikme katkestamisega.

„Tänavuse tulemusega peab rahul olema, sest vahepeal oli meil ainsaks eesmärgiks lõpetamine,“ ütles Valdo Hälvin. Tema sõnade kohaselt tingis madalseisu neljapäeva öösel vastu reedet kontrollpunktide Juliet ja Kilo vahel toimunud intsident, kus nad kaotasid silmist ühe võistkonnaliikme.

Kontrollpunkt Juliet läbimise järel sattusid mehed vastutegevuse küüsi ning olid sunnitud lahku minema. Peale pöörase tagaajamise lõppu leidsid kolm võistkonna liiget teineteist taas üles, kuid  neljandast polnud kuulda kippu ega kõppu.

Vastane aga jätkas meeste piiramist ja otsimist ja teha polnud muud, kui liikuda suure ringiga üle turbavälja. Aeg pressis peale ja tuli teha valikuid. „Saime oma neljanda liikme telefonitsi kätte ja jäi mulje, et ta jõuab iseseisvalt järgmisesse kontrollpunkti,“ selgitas Hälvin, miks otsustati edasi liikuda eraldi. Kahjuks polnud nende ebaõnn veel sellega lõppenud.

„Meie kolmekesi jõudsime napilt kohale, kuid sellest oli vähe kasu. Saime karistada nii punkti mitte jõudmise kui ülesande mitte sooritamise eest,  sest võistluse reeglite järgi peab võistkond seda kõike koos tegema,“ loetles Hälvin põhjuseid, mis kukutasid vahepeal võistlust juhtinud tiimi pingereas kõvasti taha poole.

Hälvini sõnade kohaselt olid nad sel hetkel väga lähedal ühe liikme katkestamisele, sest vastupidisel juhul oleks karistuspunktide kogumine jätkunud. „Istusime kivihunniku otsas, vaatasime tõusvat päikest ja arutasime olukorda,“ meenutas ta olukorda, kus laual polnud peale kehvade valikute midagi.

„Õnneks parandas tõusev päike peagi moraali ja saime end taas järjele,“ ütles Hälvin. Aega küll kaotati neljanda liikme otsimise peale, kuid see oli köömes võrreldes teiste ületatud raskustega.

Ohtralt katkestajaid
Võistkonna teise liikme Jaan Pillmani sõnul võib admiral Pitka luurevõistlust pidada kindlasti üheks maailma raskemaks. „Võistluse raskusest räägib ka see, et kahekümne neljast startinud võistkonnast jõudis lõpuni vaid neliteist. Mitmed meeskonnad lõpetasid kolmeliikmelisena,“ märkis Pillman, kel on muuhulgas ette näidata ka esikoht Inglismaal peetud rahvusvaheliselt sõjalis-sportlikult jõukatsumiselt.

Samas ei anna võistluse tegelikust raskusastmest aimu katkestajate hulk ja läbitud kilomeetrid. Seetõttu ei kasutaks Hälvin ka sõna maailm, sest keegi ju ei oma päris täpset ettekujutust, mis mujal maailmas toimub. „Kui meil on koos 7 riiki ja nende esindajad väidavad, et on raske, ei tähenda see veel maailma raskeimat võistlust,“ ütles Hälvin. „Küll aga võin omast kogemusest väita, et tegemist on Eesti kõige raskema patrullvõistlusega,“ lisas ta.

Kõiki asjaolusid arvesse võttes, on meestel rahuloluks igati põhjust. „Nagu öeldakse, et esimest ja kolmandat kohta on võimalik võita, ülejäänud aga saadakse," võttis Pillman meeskonna soorituse kokku.

Tänavuse rahvusvahelise admiral Pitka luurevõistluse võitis Kuperjanovi pataljoni võistkond Tartu maleva ja Pärnumaa maleva I võistkonna ees. Naiskodukaitse võistkond lõpetas võistluse 11. kohal, parim välisvõistkond oli Soome I, kes saavutas 10. koha. Pärnumaa maleva II meeskond jäi neljandaks ning III katkestas.