Teksti suurus:
A A A

Juubeliaastal korraldatakse Jüriöö märgutulede eksperimenti esmakordselt üle Eesti

10.04.2018
22. aprillil toimub esimene üle-eestiline Jüriöö märgutulede eksperiment, millega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning Jüriöö 675. aastapäeva. Pärnu Muuseumi ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva algatusel kaasatakse tänavu ettevõtmisesse Harjumaa, Tartumaa, Järvamaa ja Virumaa suuremad muuseumid.
 „Juubeliaastal viime Jüriöö märgutulede eksperimendi esmakordselt üle Eesti,“ sõnas ürituse korraldusmeeskonna liige Triin Tammann . „Kui senini on mõõdetud, kui kaua võtab aega inimketi ja märgutulede abil teate edastamine maakonna piiril asuvast muistsest maalinnast Pärnu südalinna, siis nüüd on valitud märksa pikemad marsruudid,“ selgitas Triin Tammann.

Juubeliaastal saab Jüriöö märgutulede eksperiment alguse Paide Vallitornist, kust tuleteated lähevad laiali neljas erinevas suunas: Paidest Pärnusse, Paidest Tallinnasse, Paidest Rakveresse ja Paidest Tartusse.

„Jüriöö tähistamisse on kaasatud ka kõikide läbitavate valdade ja väikeste linnade elanikud,“ sõnas Triin Tammann. „Kõik on oodatud kaasa elama märgutule liikumisele, samuti toimuvad tuleteate lõpp-punktides tuleootusüritused koos töötubade ja kontsertidega,“ lisas ta.

Tuleteade on tõrvikute süütamine eelmise tõrviku märguande peale, piki valitud trassi. Nii saab edasi anda teadet, kui puuduvad sidevahendid. Noorema riimkroonika järgi kasutati seda ka Jüriööl ülestõusu märguandena.

Rohkem infot Jüriöö märgutulede eksperimendi kohta saab aadressilt www.facebook.com/margutuled/

Teavitustegevuste läbiviimist toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee