Teksti suurus:
A A A

Jüriööl sai igaüks end sõdurina proovile panna

25.04.2019
Jüriööl korraldas Kaitseliidu Pärnu malevkond sõduriproovi, kus igaüks sai enda võimekust testida ja Kaitseliidu varustust katsetada.
22. aprilli õhtupoolikul hakkas Pärnu Munamäe ümbrusse kogunema laigulises vormis mehi ja naisi ning rohelisi sõjamasinaid. Kaitseliidu Pärnu malevkond on Jüripäeva tähistanud juba aastaid ning ka nüüd tuldi kokku selleks, et kõiki Eesti kaitsjaid, veterane ja sõjameeste kaitsepühakut püha Jürit austada.
 
Kui tavaliselt on malevkond sel päeval korraldanud relva- ja tehnikanäituse, siis seekord otsustati, et minnakse samm kaugemale. Selle asemel, et oma varustust näidata, anti seda hoopis proovida. Kaitseliitlased valmistasid ette hulga tegevuspunkte, kus tuli täita ülesandeid ning selleks sai kasutada just seda tehnikat, mida kasutavad meie võitlejad.
 
Kõige pikem oli järjekord miiniraja juures, kus proovisõdureil tuli sõbralt raadio teel saadud juhiste järgi kinnisilmi miinide vahel labürint läbida. Iga eksimuse korral kärgatas loomulikult pauk, kuid õnneks oli siiski tegu purunenud õhupallidega.
 
Enim imestust tekitas sõduri seljakott, mis seekord oli eriti tihkelt pakitud. Juba koti selgaupitamine oli raske ning nii mõnegi noorsõduri jalad käisid raske koorma all risti. Tugevamad said proovida ka kotiga aja peale mäkke ronimist.


 
Detektiivihuvidega külastajad veetsid aega Kaitseliidu maastikumasinas. Peeglite ja põneva tehnika abil tuli leida autosse peidetud püstol ja muud pahalaste kraami. Teravsilmad said oma võimed proovile panna snaipripüssi ja binokliga, kui pidid leidma üles viis eemalasuvat objekti. Need, kes pimedust ei kartnud, külastasid kottpimedat jaotelki ja otsisid sealt esemeid öövaatlusseadmetega.
 


Teavitusmeeskonna punktis anti külalistele ülesanne pildistada sõduriproovil toimuvat ja postitada see koos tabava pealkirjaga ürituse Facebooki-lehele.
 
Õhtu lõppes jüritule süütamisega Munamäel ja malevkonna liikmetele embleemide kätteandmisega.
 
Sõduriproovi peakorraldaja malevkonnapealik Tarvi Markson jäi toimunuga väga rahule. „Kõik tegevuste punktid olid kogu aeg ametis ja meie inimesed andsid endast parima,” ütles ta. Marksoni sõnul läks kõik korda, õhkkond oli sõbralik ja ka ilmataat soosis üritust.
 
Sõduriproovil osalenud Lisettele on riigikaitse oluline ja tema elukaaslane tuli hiljuti ajateenistusest, kuid Kaitseliiduga ta kokku puutunud ei ole. Lisette jaoks oli suurim üllatus, kui palju kaalub tegelikult sõdurivarustus ja kui raske on relv.  Täiesti uue asjana proovis ta öövaatlusseadet. Sõduriproovil oli tema jaoks uus teadmine see, et kaitseliitlastel on tegelikult väga palju erialasid ning üks osa neist panustab riigikaitsesse teavitustöö ja pildistamisega, millest viimane on ka tema hobi.
 
Koos lastega Munamäel õhtut veetnud Imbi on Saarde Kaitsepäeva Ervita SC korraldusmeeskonna liige. Ta ise Kaitseliidus ei ole, kuid tema pereliikmed on sellega seotud ja pärast sellekevadist riigikaitselaagrit peab ka tema tütar plaani organisatsiooniga liitumiseks. Naine ise end proovile ei pannud, kuid kinnitas, et lastel oli väga palju tegevust. Talle jäi silma soe vastuvõtt. “Kõik olid väga sõbralikud,” sõnas ta. “Ka lastega suheldes jäid kaitseliitlased rahulikuks ja ei pidanud paljuks asju mitu korda seletada. See oli väga mõnus õhtu ja jääb kauaks meelde.”
 
Järgmine suurem sündmus, kus kaitseliitlasi taas tegutsemas saab näha, on 18. mail toimuv Saarde kaitsepäev. Juba 18. korda toimuv üritus on seekord pühendatud Naiskodukaitsele.

Tekst: Karmen Vesselov
Foto: Margit Kaur