Teksti suurus:
A A A

Jüriöö tähistamine Pärnumaal

21.04.2014
Autor: Margit Jaanson
Eelmisel aastal tähistati Pärnumaal Jüriöö 670. aastapäeva edukalt läbi viidud eksperimendiga, mille käigus püüti selgitada kui kaua võtab aega  märgutulede abil teate edastamine maakonna piiril asuvalt Soontagana linnamäelt Pärnu südalinna.  44-st tõrvikust moodustunud rivis anti  märgutuli ligi 70 kilomeetri kauguselt Koongast Pärnu südalinna 59 minuti ja 38,44 sekundiga. Katses osalesid Kaitseliidu Soontagana ja  Pärnu malevad, Koonga valla elanikud, Lavassaare ja Sanga külaseltsid ning Jõõpre ja Audru kooliõpilased.
 
Traditsiooni jätkates on tänavu kavas kolida eksperimendiga teisele  suunale – eesmärk on teada saada, kui kaua võtab aega märgutuledega teate edastamine Vändra-taguselt Mädara linnamäelt Pärnusse.
 
Pärnu-Rakvere maantee vahetus läheduses asuvat linnamäge on kohalike seas kutsutud ka Kirikumäeks või Punamäeks. Seda kindlustatud  neemiklinnust kaitseb lääneküljest looduslikult Mädara jõgi ja ida poolt raskestiläbitav soine ala. 1953. aastal arheoloog Artur Vassari poolt läbi viidud proovikaevamisel leitud savinõukildude põhjal oli see muistse maakonna Alempoisi lõunaserval asunud linnamägi kasutusel I aastatuhande teisel poolel ja võis pelgupaigana olla kasutusel veel kuni 12. - 13. sajandini.
 
Maakonda ühendavale sündmusele löövad kaasa kohalikud kogukonnad Sindist, Paikuselt, Torist, samuti Randivälja ja Pärnjõe külaseltsid, Kaitseliidu Pärnumaa malev ja noorkotkad. Märgutule süütavad Mädara linnamäel 22. aprilli õhtul kell 21 Kaitseliidu Pärnumaa malevapealik Tõnu Miil koos Kurgja talumuuseumi esindusega.
 
Ürituse ajakava:

Kell 21.00-23.00 Tuleootamine Pärnu muuseumi esisel platsil:

21.30 näitusesaalis Aldur Vungi ööloeng Pärnumaa  linnamägedest ja pelgupaikadest (sissepääs muuseumipiletiga 4 / 3 /2 €) 
22.00 punk-folkansambli Legshaker kontsert 
tulerauaga tulesüütamise õpituba 
tõrvikute valmistamise töötuba 
muuseumikohvikus õhtune erimenüü (musta kuke puljong) 
Kaitseliidu Pärnumaa maleva relvanäitus 
Kaitseliidu eriorganisatsioonide Naiskodukaitse, Kodutütred ja Noored Kotkad tutvustamine 

Orienteeruvalt kell 23.00 Pärnumaa maleva tõrvik-rongkäik
 
Rongkäik toimub marsruudil Pärnu Muuseum – Õhtu tänav – Vallikäär – Tallinna Värav – Munamägi.
 
Kell 23.30 Pärnu Munamäel Jüriöö mälestuslõke ja kõnekoosolek
 
Kõneleb Indrek Tarand ning esineb Mihkel Lüdigi nimeline meeskoor
 
TULE ISE JA VÕTA KA SÕBRAD KAASA