Teksti suurus:
A A A

JÜRIÖÖ MÄRGUTULEDE EKSPERIMENT 2017

17.04.2017
Alates 2013. aastast on Pärnumaal Pärnu Muuseumi ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva eestvedamisel tähistatud Jüriöö aastapäeva tuleteate edastamise eksperimendiga. Eksperimendi käigus on välja selgitatud kaua võtab aega inimketi ja märgutulede abil teate edastamine maakonna piiril asuvast muistsest maalinnast Pärnu südalinna.
22. aprillil 2017. aastal toimub eksperiment viiendat korda ning alguspunktiks on Are valla metsades asuv väike Akupera maalinn. Akupera (aka Haagupere, Akupere) pelgupaik-linnus asub Are vallas Niidu külas, endise Tootsi-Lavassaare kitsarööpmelise raudtee tammi ääres.

Tõrvikute järkjärgulise süütamise abil antakse sümboolne märgutuli edasi läbi Are ja Sauga valla külade ning üle Rääma raba maakonna keskusesse - Pärnusse. Samal ajal toimub Pärnu linnas tule-ootamise õhtu Pärnu Muuseumi esisel platsil. Õhtu lõpetab Kaitseliidu traditsiooniline tõrvikurongkäik muuseumi eest Pärnu Munamäele.


JÜRIÖÖ MÄRGUTULEDE EKSPERIMENDI KAVA
22. aprill 2017

Pärnu kesklinna silla äärne parkla
20:00 – Eesti Vabadusvõitluse Muuseum esitleb Nõukogude Liidu relvastusse kuulunud tanki T-34 ning toimub tanki ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva allüksuse vaheline näidislahing.

Peale lahingut on huvilistel võimalus tankiga tutvuda. Tank T-34 kuulub Eesti Vabadusvõitluse Muuseumi eksponaatide hulka ja on pärit Pärnumaalt, kohalikud tunnevad seda ka  „Sindi-Lodja tanki“ nime all.

Pärnu Muuseumi esine plats
20:30 – Avatakse töötoad lastele ja täiskasvanutele. Võimalik on kohapeal meisterdada tõrvikut, tutvuda Kaitseliidu relvastusega ning võtta osa erinevatest lastele ja täiskasvanutelemõeldud tegevustest.
21:00 – Lavale astub ansambel Puuluup.
22:00 – Süüdatakse märgutuli Akupera maalinnas ja tuleteate edastamise eksperiment saab alguse.

Märgutulede eksperimendi edenemist jälgime Pärnu Muuseumi esisel platsil ansambel Puuluubi saatel. Tuli jõuab kohale hinnanguliselt 22:30.

Pärnu Muuseumi esine plats-Pärnu Munamägi
23:00 – Kaitseliidu Pärnumaa maleva ja linnarahva ühine tõrvikurongkäik Pärnu Munamäele.

Süüdatakse märgutuli Munamäe tipus, sõna saab Pärnu linnapea ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva Pärnu malevkond tunnustab oma tublimaid liikmeid.