Teksti suurus:
A A A

Jao kontrollõppus Sookoll tuleb tänavu teisiti

08.08.2022
Kaitseliidu Pärnumaa maleva korraldatav kontrollõppus Sookoll toimub taas, sedapuhku Häädemeeste ja Saarde aladel. Tänavune Sookoll on aga mitmes mõttes varasematest erinev ning juba kogenud võistlejadki võivad end leida üsna uutest olukordadest.
Sookoll on teadaolevalt ainus Eestis korraldatav jaosuurusele üksusele korraldatav sõjalis-sportlik võistlus. Kokku harjutanud jalaväejagu saab sel ennast proovile panna ja võrrelda oma taset teiste võistkondadega. Jao moodustab 9-liikmeline meeskond, kus lisaks jaoülemale on erinevate erialade spetsialistid: TT-granaadiheitur, kuulipildur, sidemees, sanitar ja teised.

Tavapäraselt on Sookoll sarnaselt enamikele teistele sõjalis-sportlikele võistlustele toimunud kiirrännaku formaadis, kus valdav osa kontrollpunktide vahelistest distantsidest läbitakse jalgsi. Tänavune võistlus saab olema aga natukene teistsugune.

Nimelt saab varasemast suurema rolli meeskonna esindaja, kelle ülesandeks saab olema võistkonna transportimine ühest kontrollpunktist teise. See ei tähenda muidugi, et jao koosseisus jooksmist, kõndimist ja luuramist üldse ette ei tuleks – tuleb ikka. Aga senisest oluliselt vähem, teisalt on varasemast olulisem, et väga heal tasemel oleks ka autojuht.

Sellise muudatusega proovitakse rohkem imiteerida päris lahingolukorras toimuvat ning anda kokkuvõttes hinnang kogu üksusele. On ju üsna selge, et autojuhi oskused ja teadmised on samavõrra olulised, kui näiteks laskuri omad, Sookolli senine ülesehitus aga sõidukijuhtide rolli esile ei ole toonud.

Sõidukite juhid võidakse proovile panna ka kontrollpunktides, kui neile võib ootamatult sülle kukkuda võimalus hakata lahendama näiteks transpordivahendiga seotud ülesannet. Seegi on osa tänavuse Sookolli suurematest muudatustest. Nõnda võidakse kontrollpunktides lisaks põhiülesandele hinnata erinevaid tegevusi: näiteks võib juhtuda, et meditsiiniga seotud ülesandeid meeskonnale eraldi kuskil ette ei anta, selle asemel on aga mitmes punktis olukorra lahendamiseks vajalik ka esmaabi anda. Lõplikud punktid leitakse aga mitme ülesande kokkuvõttena.

Sookoll 2022 võistlus toimub kuupäevadel 9. – 11. september. Osalema on oodatud võistkonnad Kaitseliidust ja Kaitseväest ning liitlasvägede üksustest. Osavõtust tuleb teatada e-kirjaga mitte hiljem, kui 25.08.2022 aadressile kristo.siniveekaitseliit.ee.

Sookoll 2022 juhendi leiad siit.