Teksti suurus:
A A A

Head veteranipäeva!

23.04.2021
Eestis tähistatakse 23. aprillil hommikuse riigilipu heiskamisega juba üheksandat korda veteranipäeva, et tunnustada kaitseväe ja Kaitseliidu veterane ning mälestada langenud võitluskaaslasi. Kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide hulka kuulub üle 3000 inimese, nende hulgas 123 naist.
Kaitseliidu malevad korraldasid lipuheiskamised täna varahommikul oma vastutusaladel. Näiteks Tallinnas Lauluväljakul, Rakveres Vallimäel, Tartus Toomemäel, Kuressaare linnuses, Pärnus Iseseisvuse väljakul  ja paljudes muudes silmapaistvates paikades. Pärnu Iseseisvuse väljakul heiskas lipu veteran ja Kaitseliidu Lääne maakaitseringkonna veebel vanemveebel Hannes Aus ühes linnapea Romek Kosenkraniusega.

Riigis kehtivate piirangute tõttu tuleb sel aastal veteranipäeva tähistada paljuski isekeskis. Veteranipäev on alates 2014. aastast ametlikult lipupäev.

Kell 10.00 toimub Tapa linnakus Afganistanist Camp Bastionist toodud ausamba juures langenute mälestamine, kus osalevad kaitseminister, kaitseväe juhataja asetäitja, Kaitseliidu ülem, 1. jalaväebrigaadi ülem, Eesti Kaitseväe Veteranide MTÜ esindaja, Riigikogu esimees, vabariigi presidendi käsundusohvitser, diplomaatilise korpuse ja Tapa valla esindajad ning liitlaste lahingugrupi ülem. Mälestustseremooniat on võimalik vaadata Sõdurilehe vahendusel otseülekandena.

Kell 12.00 toimub kaitseväe kalmistul kaplaniteenistuse eestvedamisel tseremoonia, kus õnnistatakse veteranide mälestustuli, süüdatakse laternad ning lähetatakse tuli haudadele ja vabadusvõitlusega seotud mälestuspaikadele.

Päeva lõpetab ETV2 eetris kell 22.00 algav veteranidele pühendatud telesaade „Veteranirock 2021“, kus muusikalise etteaste teevad ansamblid Shanon, Nevesis, Smilers ja Kaitseväe Orkestri ajateenijate bänd.

Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing ja Naiskodukaitse kutsuvad igal aastal aprillikuus inimesi kandma Sinilille rinnamärki kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide ja nende lähedaste austamiseks. Tänavu aitavad Sinilillekampaania annetused Narva Haiglal soetada vajalikke seadmeid, MTÜ-l Peaasjad jätkata tegevust vaimse tervise edendamisel, Viljandi linnal rajada välijõusaali ning Eesti Invaspordi Liidul arendada erivajadustega inimeste sporti.

Eesti võitlejad on välisoperatsioonidel osalenud alates 1995. aastast ning teeninud Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Liibanonis, Makedoonias, Iisraelis ja Süürias, Iraagis, Kosovos, Afganistanis, Malis, Adeni lahel, Vahemerel ja Kesk-Aafrika Vabariigis.