Teksti suurus:
A A A

Alevi kalmistul avaldatakse austust Vabadussõjas langenuile

25.11.2019
Neljapäeval, 28. novembril möödub 101 aastat Eesti Vabadussõja puhkemisest, mispuhul Pärnumaa kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad süütavad varahommikul mälestusküünlad Alevi kalmistul puhkavate Vabadussõjas langenute kalmudel.
Kell 10.00 algaval mälestustseremoonial kõlab hümn ja sõna võtavad Pärnu linna esindajad. Hingepalve ütleb Pärnumaa maleva kaplan Johannes Kakko. Seejärel asetavad Pärnu linnavalitsuse, Kaitseliidu Pärnumaa maleva, toetuse väejuhatuse staabi, Eesti reservohvitseride kogu Lääne osakonna, Eesti sõjameeste Pärnu ühenduse ja Eesti sõjahaudade hoolde liidu esindajad pärjad Pärnu Vabadussõja mälestusmärgi jalamile.

Kaitseliidu Pärnumaa maleva ajaloopealiku Mehis Borni sõnul võib Vabadussõjas saavutatud võitu nimetada julgelt ajatuks vundamendiks meie riigile ja rahvale ning tänase Eesti püha kohus on meeles pidada neid, kes karmidel sõja-aastatel oma elu hinnaga seda vundamenti rajasid. „Vähim, mida me saame oma sangarite heaks teha, on süüdata küünlad ning asetada pärjad nende kalmudele,“ ütles Born.

Eesti kaotas Vabadussõjas langenutena ja muudel põhjustel hukkunutena ligikaudu 5000 inimest. Eesti sõjahaudade hoolde liidu  andmetel on nendest 75 maetud Pärnus Alevi kalmistul asuvale garnisoni kalmistule.

Eesti Vabadussõda sai läbi 31. detsembril 1919. aastal sõlmitud ja 3. jaanuaril 1920. aastal jõustunud Eesti ning Nõukogude Venemaa vahelise vaherahuga. Ametlikult loeti sõda lõppenuks 2. veebruaril 1920. aastal sõlmitud Tartu rahuga.
 Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees